Noc Muzeów 2023

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów przeniesie nas do początków zgorzeleckiego dwudziestolecia międzywojennego. Najbliższe otoczenie Muzeum Łużyckiego, niczym za sprawą czarodziejskiej różdżki, odmieni swe oblicze. Szyldy, automobile, stylowa kawierenka, poczta czy kinematograf sprawią, iż będzie można poczuć klimat tamtych czasów.

Rozpoczniemy warsztatami dla dzieci, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonają pocztówki oraz części stroju z epoki. Nieco później zagrać będzie można w gry planszowe nawiązujące tematycznie do okresu międzywojennego.

Po południu prawdziwa gratka dla miłośników motoryzacji. Przed muzeum pojawią się pojazdy z kolekcji Królewskiego Towarzystwa Automobilowego w Jeleniej Górze: Polski Fiat 518, oraz Ford Model T. Co więcej za niewielką opłatą będzie można przejechać się Citroenem AC4 z 1928 roku!

W planie jest także wycieczka z przewodnikiem: „Śladem zgorzeleckiej Belle Époque”, podczas której poznać będzie można historię secesyjnych budynków po obu stronach Nysy Łużyckiej.

Po zmroku amatorów kina niemego zaprosimy na mroczny seans filmowy „Nosferatu ? symfonia grozy” z 1922 r. Projekcji towarzyszyć będzie oprawa muzyczna wykonywana na żywo przez Sebastiana Złotowicza i Remigiusza Ciosa.

W tym dniu wystawy muzealne będą udostępniane bezpłatnie dla wszystkich chętnych, a w kilku miejscach na Przedmieściu Nyskim pojawią się instalacje pozwalające na porównanie wybranych widoków dawnego miasta ze stanem obecnym.

Sobota 13.05.2023

➡ 14:00 ? 16:00 ? warsztaty dla dzieci, budynek Muzeum Łużyckiego, wstęp wolny.

➡ 14:00 ? 20:00 ? Museum Café.

➡ 15:00 ? 20:00 ? prezentacja dawnych automobilów przed budynkiem Muzeum Łużyckiego.

➡ 17:00 ? 21:00 ? gry bez prądu, budynek Muzeum Łużyckiego, wstęp wolny.

➡ wycieczka ?Śladem zgorzeleckiej Belle Époque”.

Ze względu na zainteresowanie odbędą się dwie tury wycieczki o godzinie 17:00 i 20:00, z przykrością informujemy, że brak już jest miejsc.

Liczba miejsc ograniczona, bilet 10 zł/ os. do zakupienia na miejscu w dniu wycieczki. Miejsce zbiórki: przed budynkiem Muzeum Łużyckiego.

21:30 – seans filmowy „Nosferatu ? symfonia grozy”.

Oprawa muzyczna na żywo: Sebastian Złotowicz i Remigiusz Cios. Wstęp wolny.