Informacja turystyczna

Informacja Turystyczna
Dom Jakuba Böhme

ul. Daszyńskiego 12
59-900 Zgorzelec

tel. +48 511 426 761
e-mail:  it@zgorzelec.eu


Punkt Informacji mieści się w Domu Jakuba Böhme na Przedmieściu Nyskim, nieopodal Muzeum Łużyckiego. Oprócz możliwości uzyskania informacji w punkcie, jest także udostępniona dla zwiedzających Izba Jakuba Böhme.

Punkt powstał w odpowiedzi na oczekiwania turystów zwiedzających Europa-Miasto Zgorzelec/ Görlitz. Będzie służył indywidualnym turystom, organizatorom wypoczynku ? touroperatorom, innym podmiotom zajmującym się organizacją czasu wolnego, a także mieszkańcom miasta. Dzięki niemu zaplanowanie wycieczki, weekendu czy urlopu stanie się łatwiejsze niż do tej pory.

Podstawowym zadaniem punktu jest promocja miasta i regionu, świadczenie usługi informacji turystycznej w tym informowanie o zabytkach, ciekawostkach, miejscach, które warto odwiedzić oraz o życiu kulturalno-sportowym miasta. W punkcie dostępne są również materiały informujące o atrakcjach turystycznych, bazie gastronomicznej i noclegowej.
Tak więc w jednym miejscu zebrane zostało wszystko to, co turystę zainteresować powinno.

 

Śladami Jakuba Bőhme

Jakub Böhme spędził w Görlitz trzydzieści lat swego życia. Tu zaczynał jako szewc, tu przez długie lata zajmował się pracą twórczą i pisaniem, tu w końcu zmarł i został pochowany. Odwiedzający Zgorzelec i Görlitz mają okazję wybrać się w pasjonującą podróż przez wieki historii i odkryć przy tym liczne ślady Jakuba Böhme: miejsca, w których żył, z których czerpał inspirację oraz miejsca konfliktu z hierarchią kościelną, która jego entuzjastyczną wiarę uznała za prowokację. Kto docenia dzieło myśli Jakuba Böhme, ten będzie szczęśliwy mogąc w wielu miejscach nadnyskiego miasta ?poczuć? historię i duszę tego wielkiego mistyka.

1. Dom na Przedmieściu Nyskim, nabyty 21 sierpnia 1599 roku: Dotkliwie zniszczony dom został przebudowany w latach 1870-1871. Obecnie znajduje się w Zgorzelcu i prezentuje wystawę o Jakubie Böhme.

2. Drugi dom: Położony również na wschodnim brzegu Nysy, został zakupiony przez Jakuba Böhme 22 czerwca 1610 roku. Budowa Mostu Staromiejskiego wymusiła w 1905 roku jego wyburzenie.

3. Ława szewska na Untermarkt: Przez trzynaście lat Jakub Böhme sprzedawał na dolnym rynku własnoręcznie wykonane buty. W roku 1613 sprzedał tutejszą ławę i zaczął zarabiać na życie handlem obwoźnym.

4. Historyczne schody ratuszowe: Jakub Böhme, kilkakrotnie wzywany do ratusza na rozprawy, wbiegał po tych renesansowych schodach z wizerunkiem bogini sprawiedliwości. Do roku 1613 wezwania do sądu dotyczyły jego pracy rzemieślniczej i częstych sporów z garbarzami, zaś później uwagę sądownictwa i kościoła przyciągnęły jego pisma.
Dziedziniec ratusza/wykusz sądu: 26 lipca 1613 roku Jakub Böhme został zatrzymany. Gregor Richter, główny Pastor Görlitz, zaskarżył go z powodu manuskryptu ?Jutrzenki o poranku??. 26 marca 1624 roku, po publikacji ?Drogi do Chrystusa?, Böhme znów musiał bronić się przed sądem. Zarzucono mu złamanie nałożonego na niego wcześniej zakazu pisania.

5. Kościół farny św. Piotra i Pawła: Tutaj 10 maja 1599 roku Jakub Böhme poślubił Katharinę Kuntzschmann, ochrzcił tu również swoich czterech synów. Także w tym kościele uwidocznił się jego konflikt z klerem. Kazanie pastora Georga Richtera, ostro krytykujące pisma teozofa, rozpoczęło wieloletni spór między Jakubem Böhme a hierarchią kościelną.

6. Peterstraße 4: W tym domu mieszkał Bartłomiej Scultetus, który odegrał ważną rolę w życiu Jakuba Böhme. Jako burmistrz starał się załagodzić jego konflikt z Kościołem, zaś jako astronom, kartograf i twórca kalendarzy miał wpływ na duchowy proces twórczy Jakuba Böhme. Należał też do grona jego zwolenników. Obecnie dom zachwyca jednym z najpiękniejszych dziedzińców w mieście.

7. Górnołużycka Biblioteka Nauk: Wraz z Międzynarodowym Instytutem Jakuba Böhme biblioteka tworzy jedyne w swoim rodzaju centrum badawcze.

8. Grób na Cmentarzu Św. Mikołaja: Różne płyty nagrobne zostały ufundowane przez Górnołużyckie Towarzystwo Naukowe oraz amerykańskich przyjaciół Jakuba Böhme.

9. Vino e Cultura: Restauracja mieszcząca się w jednym z najpiękniejszych i najznakomitszych domów halowych görlitzkiej starówki. Prezentuje druki pism Jakuba Böhme w formie kameralnej wystawy.

10. Pomnik Jakuba Böhme: Pomnik w Parku Pokoju jest jedną z licznych interpretacji jedynego dostępnego opisu wyglądu Jakuba Böhme autorstwa jego wczesnego biografa.

Broszury ?Śladami Jakuba Böhme w Görlitz? można uzyskać w punktach Informacji Turystycznej.

Dom Jakuba Boehme

Wnętrze Domu Jakuba

Niepozorna kamieniczka na Przedmieściu Nyskim to budynek, w którym przez okres 11 lat (1599-1610) mieszkał Jakub B?hme. Dom jest udostępniany zwiedzającym, a piecze nad nim sprawuje Muzeum Łużyckie. Obecny stan zawdzięcza wielu przebudowom i rekonstrukcjom po pożarach miasta w XVIII i XIX wieku.

Dom Jakuba widziany od strony Nysy Łużyckiej

Od strony ulicy budynek posiada trzy kondygnacje. Na poziomie parteru znajduje się jedno okno i portal koszowy. Liczba okien w budynku zwiększa się wraz z piętrem. Jest to wynik położenia domu na wzgórzu. Do poł. XIX wieku były one oknami krągło-łukowymi. Dom Jakuba B?hme, w którym prezentowana jest stała ekspozycja, zwiedzał m.in. Nicolas Cage. Obecnie mieści się tu także Punkt Informacji Turystycznej będący częścią Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu.

Godziny otwarcia: codziennie 9:00-17:00