Oferta muzeum

Muzeum Łużyckie to placówka regionalna, nastawiona na dokumentowanie, badanie i popularyzowanie dziejów miasta Zgorzelca i jego okolic – wschodnich partii historycznych Górnych Łużyc, obecnie znajdujących się w granicach państwa polskiego (szczególnie terenu powiatu zgorzeleckiego). Kolekcja muzeum ukierunkowana jest w związku z tym na pozyskiwanie muzealiów pochodzących z tego obszaru, lub w jakiś sposób związanych z regionem. W kręgu zainteresowań naszego muzeum znajdują się zabytki o szerokich ramach chronologicznych – od znalezisk archeologicznych, po źródła do historii miasta Zgorzelca z drugiej połowy XX w. To co łączy te obiekty to miejsce pochodzenia, lub znaczenie, jakie mają do poznania i dokumentowania przeszłości wschodnich partii Górnych Łużyc.

Ważną częścią naszej aktywności jest działalność wystawiennicza. Wystawę stałą stanowi zrekonstruowana izba domu przysłupowego z bogactwem oryginalnych przedmiotów codziennego użytku z XVIII i XIX w. Przygotowujemy ponadto wystawy czasowe o zróżnicowanej tematyce, bardzo często współpracując z muzeami z Polski lub Saksonii. Niektóre z nich przybliżają zwiedzającym tematykę związaną stricte z dziejami Górnych Łużyc, nie jest to jednak regułą. Równie chętnie pracujemy nad ekspozycjami nie związanymi tematycznie z regionem, posiadającymi jednak szczególną wartość edukacyjną lub merytoryczną. Wynika to z chęci urozmaicenia oferty skierowanej do zwiedzających, a także rozumienia roli muzeum jako przyjaznego miejsca, gdzie rzetelna wiedza podana jest w sposób ciekawy, pozbawiony monotonii i gdzie warto powrócić, by zwiedzić wystawę o zupełnie innym charakterze niż widziana poprzednio.

Uczniowie uczestniczący w warsztatach archeologicznych | fot. Muzeum Łużyckie

Z działalnością wystawienniczą wiąże się nierozerwalnie aktywność na polu popularyzatorskim i edukacyjnym. Dla dzieci i młodzieży przygotowywane są warsztaty i zajęcia nawiązujące do problematyki aktualnej wystawy czasowej, lub wypracowane na bazie zbiorów znajdujących się w posiadaniu muzeum. Same wystawy czasowe przygotowywane są niejednokrotnie w taki sposób, by korespondowały z programami nauczania szkół, lub wzbogacały wiedzę mieszkańców Zgorzelca i okolic o przeszłości własnego regionu.

Warsztaty w Muzeum Łużyckim | fot. Muzeum Łużyckie

KONTAKT WS. WARSZTATÓW EDUKACYJNYCH