Piknik Archeologiczny

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na kolejny piknik rodzinny, organizowany z myślą o wszystkich interesujących się archeologią, niezależnie od wieku. Podczas tegorocznej edycji zatytułowanej ?W drewnie zaklęte? przyjrzymy się tajnikom drewna, wszechstronnego surowca towarzyszącego ludziom na co dzień od tysiącleci. Będzie można podejrzeć przy pracy rzemieślników związanych z drewnem – rzeźbiarza, tokarza, lutnika, szczytnika, wytwórcę papieru, plecionkarza. Zaprezentowane zostaną liczne repliki przedmiotów codziennego użytku, instrumentów muzycznych, mebli, zabawek, itd.

Mistrzowie rzemiosła poprowadzą także warsztaty dla uczestników, pomagając im w spróbowaniu własnych sił. Kto zechce uplecie koszyk z wikliny, wykona arkusz papieru czerpanego, weźmie do rąk narzędzia rzeźbiarskie czy tokarskie. Być może odważy się zagrać na drewnianych instrumentach, lub podejmie trud wykaligrafowania tekstu wedle zasad z czasów średniowiecza.
Przez cały dzień dołączyć będzie można także do innych atrakcji: zagrać partię szachów wikingów, strzelać do celu z łuku, czy katapulty.

Jeśli ktoś interesuje się metodami pracy specjalistów także znajdzie coś dla siebie. Ze sposobami określania wieku znalezisk będzie można zapoznać się bliżej podczas spotkania z archeologiem. Uczestnicy warsztatu ?Sekrety pracy archeologa? przekonają się skąd archeolodzy wiedzą jak stare są przedmioty, które znajdują. Będzie to niepowtarzalna okazja, by wziąć do rąk oryginalne zabytki archeologiczne liczące sobie setki lub tysiące lat.

Piknik ?W drewnie zaklęte? organizowany jest jako jedno z wielu podobnych wydarzeń w ramach Europejskich Dni Archeologii. W dniach 16-18. czerwca w całej Europie setki instytucji i organizacji prezentować będzie nasze wspólne dziedzictwo archeologiczne i promować jego ochronę. W Polsce inicjatywa ta koordynowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jeśli chcesz przekonać się co ciekawego można jeszcze zobaczyć w czasie Europejskich Dni

Archeologii sprawdź tutaj:


https://journees-archeologie.eu
https://journees-archeologie.eu/c-2023/lg-en/poland/Home

❗️kiedy: 17 czerwca 2023, godz. 13:00 ? 19:00

❗️ gdzie: piknik odbędzie się w rejonie ul. Cienistej, na terenie Parku Nadnyskiego w Zgorzelcu, na łące nad brzegiem rzeki Nysy Łużyckiej, poniżej Miejskiego Domu Kultury.

13:00 – prezentacja uczestników pikniku ?W drewnie zaklęte?

14:00 – warsztaty ?Sekrety pracy archeologa?

15:00 ? rozmowy z rzemieślnikami

16:00 – warsztaty ?Sekrety pracy archeologa?

17:00 ? rozmowy z rzemieślnikami

18:00 – pojedynek druidów na wesoło

19:00 – zakończenie wydarzenia

13:00-19:00 ? warsztaty przy stanowiskach rzemieślników, gry i zabawy

❗️wstęp wolny

#EADay

Informacje o Europejskich Dniach Archeologii na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa :
https://nid.pl/dzialalnosc/europejskie-dni-archeologii/

Opis naszych działań na stronie głównej wydarzenia:
https://journees-archeologie.eu/…/Zgorzelec-Muzeum-u-yckie

Inne wydarzenia w Polsce:
https://journees-archeologie.eu/c-2023/lg-en/poland/Home

Zdjęcia z ubiegłorocznego pikniku.