W sobotę (19.11.2022) Muzeum Łużyckie zaprosiło małych i większych miłośników historii na Dzień Japoński i spotkanie ze specjalnym gościem z odległego Kraju Kwitnącej Wiśni – Hiroshi Kojimą – licencjonowanym kowalem Ministerstwa Kultury Japonii, inspektorem Rejestracji Mieczy Biura Edukacji w Prefekturze Saitama oraz członkiem ?Nippon Bijutsu Token Hozon Kyokai?, elitarnego towarzystwa na rzecz zachowania japońskiej sztuki wyrobu mieczy.
Kolekcjonerom japońskiej broni na całym świecie znany jest on pod nazwiskiem cechowym Keiun Naohiro. Przyjął je na początku lat 80., kiedy uzyskał licencję miecznika Cesarstwa. Przedstawiciele jego rodziny od sześciu pokoleń zajmowali się płatnerstwem.
Pierwsza część spotkania przebiegła w przemiłej atmosferze warsztatów dla najmłodszych. Uczestnicy pod okiem Hiroshi Kojimy zapisywali własne imię w języku japońskim, a następnie próbowali swoich sił w sztuce origami, tworząc papierowe żurawie. Dzieci miały też okazję skosztowania japońskich słodkości, korzystając z pomocy pałeczek.
Kolejną atrakcją był wykład poświęcony historii mieczy japońskich. Opowieść Hiroshiego to prawdziwa podróż w czasie do dawnego Cesarstwa Japonii epoki samurajów, niemalże namacalna, bowiem w trakcie spotkania zaprezentowane zostały oryginalne ostrza mieczy, z których najstarszy datowany był na wiek XIII, a najmłodszy na wiek XVIII. Ich stan zachowania budził podziw i niedowierzanie słuchaczy. Mamy nadzieję, iż to nie ostatnie spotkanie z Mistrzem Kojimą.
Składamy podziękowania Panu Pawłowi Nowaczkowi, przedstawicielowi Fundacji Zachowania Dziedzictwa Miecza Japońskiego (NBTHK Nihonto Bijutsu Token Hozon Kyokai) za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu Dnia Japońskiego w naszym muzeum.