Z wizytą w Muzeach Miejskich w Żytawie

Kilka dni temu mieliśmy wielką przyjemność zwiedzić najnowszą wystawę czasową przygotowaną przez Kolegów z Muzeów Miejskich w Żytawie (Städtische Museen Zittau). Powstała ona w ramach polsko-niemieckiego projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta” i jest szczególnie godna polecenia wszystkim miłośnikom historii Górnych Łużyc. Wystawa ta zatytułowana jest Gemainsam Stark? Zittau Und der Sechsstädtebund / Silni razem? Żytawa i Związek Sześciu Miast” i będzie prezentowana w siedzibie muzeum zespole poklasztornym franciszkanów przy Klostestraβe 3 aż do 9 stycznia przyszłego roku.

Z pewnością warto ją zwiedzić, gdyż daje bliższy wgląd nie tylko w niezwykle ciekawe dzieje ścisłej współpracy sześciu królewskich miast w naszym regionie, ale także umożliwiła zaprezentowanie bezcennych eksponatów, z których wiele przechowywanych jest pieczołowicie w magazynach muzealnych lub archiwum i na co dzień  niedostępnych dla szerszej publiczności. Warto podkreślić, że wystawa jest dwujęzyczna – wszystkie teksty przygotowano w wersji niemieckiej i polskiej.

Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić żytawskiego muzeum zachęcamy by skorzystali z okazji, zwłaszcza, że wystawy stałe są równie interesujące, a zbiory prezentowane są w pięknym zabytkowym kompleksie poklasztornym.

Z naszej strony chcielibyśmy podziękować panu dr Peterowi Knüvenerowi, dyrektorowi Muzeów Miejskich w Żytawie za umożliwienie nam odwiedzenia ekspozycji, a także panu Bartholomäusowi Nowakowi za oprowadzenie nas i czas, który nam poświęcił.