Wszystko zaczęło się 23 października 1987 r., kiedy to dwaj działkowcy wykonywali prace melioracyjne na jednej z działek w Głogowie. Podczas rozkopywania ziemi niespodziewanie natrafili na stare, srebrne monety, których zebrali w sumie 41 i jeszcze tego samego dnia przekazali pracownikom Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Wysłani na miejsce archeolodzy odkryli zalegającą w ziemi ogromna liczbę monet. Po przeliczeniu okazało się, że w skarbie znajduje sie w sumie 20 638 srebrnych monet, kilka tysięcy ich fragmentów oraz kilka srebrnych krążków (blankietów), 7 sztabek i 1 bryłka srebra. Udało się również zabezpieczyć kilkanaście drewnianych klepek z pojemnika w którym zostały ukryte.
Wieść o skarbie głogowskim rozniosła się szerokim echem w środowisku numizmatyków. W świetle ich badań najmłodsze monety w skarbie pochodzą z pierwszej połowy XIII w. Zdecydowana większość monet datuje się na II połowę XII w., a najstarsze, pojedyncze egzemplarze zostały wybite pod koniec XI w. Wartość skarbu oszacowano na 34 grzywny. Za taka ilość srebra można było w średniowieczu kupić jedną wieś lub kilkadziesiąt sztuk bydła.
W październiku 2010 r. w Muzeum Archeologiczno-Historyczny w Głogowie otwarto wystawę ?Skarb z Głogowa?, a od 2011 r. wypożyczano ją bezpłatnie muzeom z całej Polski. W 2012 r. zaprezentowana została w Zgorzelcu.
Wystawa ze względu na wielkość prezentowana była w salach Miejskiego Dom Kultury w Zgorzelcu
Instytucja użyczająca eksponatów:
– Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie