III Piknik Archeologiczny

Nasz piknik organizujemy z myślą o wszystkich interesujących się archeologią, niezależnie od wieku. Podczas tegorocznej edycji zatytułowanej „I znowu nie mam się w co ubrać” przyjrzymy się ubiorom i ozdobom sprzed wieków i tysiącleci.

W tym roku zaprosiliśmy rzemieślników związanych z wytwarzaniem, barwieniem i dekorowaniem tkanin, a także szewca i kaletnika wyrabiającego buty, sakiewki, torebki, oraz złotnika specjalizującego się w dawnej biżuterii. Ponownie przyjrzeć się będzie można licznym replikom przedmiotów wydobywanych w trakcie wykopalisk archeologicznych.

Mistrzowie rzemiosła poprowadzą warsztaty dla uczestników, pokazując tajniki tkania, barwienia naturalnymi metodami oraz stemplowania tkanin.

Zobaczymy złotnika odlewającego ozdoby stroju, uszyjemy sakiewkę pod okiem kaletnika, spróbujemy szydełkowania, plecenia wielobarwnych krajek, wyrobu ozdób z drutu według wzorów sprzed trzech tysięcy lat.

Przez cały dzień dołączyć będzie można także do innych atrakcji: zagrać partię szachów wikingów, lub w gry ruchowe znane od niepamiętnych czasów.

Ponadto zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem – w towarzystwie archeologa wybierzemy się na jedne z najciekawszych stanowisk archeologicznych w naszym regionie – cmentarzysko kurhanowe i grodzisko w Białogórzu.

Dla zainteresowanych zorganizowany zostanie przejazd busem w obie strony – liczba miejsc ograniczona , prosimy o wcześniejsze zarezerwowanie miejsc . Osoby dysponujące własnym transportem mogą dołączyć na miejscu.

Ramowy plan (może ulec zmianie)

12:00 – 18:00 – prezentacja rzemieślników, warsztaty dla uczestników, gry i zabawy

13:00 – 15:00 – wycieczka na stanowiska archeologiczne w Białogórzu

13:30-14:30 – Białogórze, zwiedzanie cmentarzyska i grodziska

14:00 – 14:20 – żywa lekcja historii o dawnych strojach

16:00 – 16:20 – żywa lekcja historii o dawnych strojach

18:00 – zakończenie pikniku

Piknik organizowany jest organizowany w ramach Europejskich Dni Archeologii. W dniach 14-16. czerwca w całej Europie setki instytucji i organizacji prezentować będzie nasze wspólne dziedzictwo archeologiczne i promować jego ochronę.

W Polsce inicjatywa ta koordynowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.